• slite1
  • slite2
  • slite3

Güneşte Kurutulmuş Domates Lezzeti

 

Güneşte Kurutmanın Faydaları

 

  1. Kurutulan meyve ve sebzelerin hacimleri küçüleceği ve ağırlıkları azalacağı için ambalaj masrafları düşer, taşınmaları kolay olur.
  2. Kuru meyve ve sebzelerin kullanılma alanı daha geniştir.
  3. Kuru meyve ve sebzeler, konserve meyve ve sebzelerden daha ucuza mal olur.
  4. Kuru meyve ve sebzelerin besin ve kalori değeri, aynı miktarlarda yenilen yaş meyve ve sebzelerinkilerden daha yüksektir.

Kurutmanın Önemi Ve Yararları

Anadolu kültüründe önemli bir yere sahip olan besini kurutarak saklama yöntemini uygulayan birçok vatandaş, güneş altında bir ipe asarak kurumaya bıraktığı sebzeleri kışın kullanmak üzere saklıyor. Meyve, sebze ve öbür sulu besinler bünyelerindeki fazla sudan dolayı uzun süre saklanamazlar. Çünkü fazla su, besinleri bozan küçük canlıların üreyip yaşaması için elverişli bir ortamdır. Bu zararlı ortamın yok edilmesi, meyve, sebze ve diğer bazı besinlerin bileşimlerindeki fazla suyun uçurulmasıyla yani o besinlerin kurutulmasıyla mümkündür.

Taze kurutmalık domatesler, Ağustos-Eylül aylarında kurutma alanlarında ortadan ikiye kesilerek güneş altına serilir ve kurutulur. Koruyucu madde olarak kükürt ve/veya tuz kullanılır.

Hammadde olarak anlaşmalı tedarikçilerimiz tarafından firmamıza gelen iyi kalitedeki kuru domatesler müşteri spesifikasyonlarına göre, yıkama, seçme, ayıklama işlemlerinden sonra ambalajlanır.

Şirketimiz 2007 yılında Balıkesir Ovaköy'de Osman KÜÇÜK tarafından kurulmuştur.
2012 yılından itibaren Manisa Akhisar'da üretim faaliyetlerimize devam etmekteyiz.
Kurulduğumuz günden itibaren kaliteyi prensip edinmiş olup, bölgede ihracatta önemli bir paya sahibiz.
Hergeçen gün koymuş olduğumuz hedefler doğrultusunda yurtdışı pazarımızı genişletmekteyiz. Devamını Oku

İLETİŞİM

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  +90 236 414 5980
+90 236 414 5980
  Akhisar-İzmir Yolu Üzeri No: 465 Kapaklı Mahallesi Manisa-Türkiye

Sosyal Medya